• Tešíme sa rastúcemu záujmu rodičiek zo Slovenska. Preto prinášame sumár informácií, ktoré by mali napomôcť sa mamičkám zorientovať.
  • Tehotenská poradňa
  • Na prvú kontrolu k nám príďte v deň termínu pôrodu. Častokrát mamičky prichádzajú s viacerými termínmi. Preto sa vopred uistite u svojho gynekologa, ktorý termín pôrodu je správny (najpravdepodobnejší termín pôrodu býva vyrátaný z ultrazvuku z 12. týždňa, pri umelom oplodnení z dátumu embryo transferu).
  • S veľkou pravdepodobnosťou Vás Váš gynekológ prenechá do starostlivosti pôrodného sálu už v 36. týždni. Je to preto, lebo väčšina gynekológov nevlastní CTG monitor. Skúste sa opýtať či sa vo Vašom okolí nenachádza gynekológ, ktorý takýto monitor vlastní a ktorý by sa o Vás staral do termínu pôrodu. Pokiaľ takýto lekár vo Vašom okolí nie je, na poradňu choďte do najbližšej pôrodnice na Slovensku. Máte to hradené z Vášho slovenského poistenia, preto to využite. Poradne od 36. t.g. presahujú kapacitu našej pôrodnice.
  • Na poradňu si so sebou prineste ranný moč, preukaz poistenca, tehotenský preukaz. V prípade, že ste druho a viac rodička a Váš predchádzajúci pôrod skončil cisárskym rezom, prineste prosím operačný protokol alebo záznam z tejto operácie.
  • Na poradňu sa netreba nahlasovať. Prídite vo všedný deň o 8:00 hod.
  • Pokiaľ pôrod začne skôr a Vy ste u nás neboli ešte na poradni, nevadí. Pred pôrodom Vás nemusíme nikdy vidieť.
  • V prípade, že by ste chcela prekonzultovať svoj stav (plánovaný cisársky rez, poloha koncom pánvovým, vysoký tlak v gravidite...) a možnost pôrodu u nás už pred termínom pôrodu, prosím ohláste sa na sesterně porodních sálů, tel. č. 00420 519 315 367.
  • Pôrod – od skončeného 36. týždňa, teda 36+
  • Deti, ktoré sa narodia skôr ako v 36 týdnu majú z dôvodu nezrelosti vyššie riziko popôrodných komplikácii. Veľké množstvo komplikácií sme schopní riešiť u nás, avšak niektoré stavy vyžadujú prevoz na vyššie pracovisko a to v našom prípade znamená FN Brno. Vzhľadom na to, že ste samoplatkyne, všetky náklady spojené s hospitalizáciou Vášho dieťatka na takomto pracovisku musia byť zaplatená na konci hospitalizácie a častokrát ju musíte uhradiť Vy a až následne býva vykompenzovaná slovenskou poisťovňou.
  • Rovnako to platí aj pre prípadný Váš prevoz. Preto sa rozhodnite pre pôrod u nás len pokiaľ netrpíte žiadnymi vážnymi ochoreniami, Vaše tehotenstvo prebieha fyziologicky a dieťatko je zdravé.
  • Administratíva - zoznam dokumentov
  • K pôrodu si prineste:
  • sobášny list (originál)
  • rodné listy (pokiaľ nie ste zosobášení)
  • uznanie otcovstva z matriky
  • lístky na mená
  • prescanovaný a overený OP otca
  • Matrika, rodný list
  • Pôrodom v našej pôrodnici získava Vaše dieťa český rodný list. Až po jeho obdŕžaní poštou, ktoré by malo prebehnúť do 30 dní, je nutné zapísať narodenie dieťaťa na matrike v mieste bydliska. Na vybavenie slovenského rodného listu majú úrady až 90 dní. Dovtedy treba navštíviť zdravotnú poisťovňu, kde vám vybavia identifikačné číslo poistenca, ktoré slúži zatiaľ namiesto rodného čísla  a pod ktorým bude dočasne vedené u svojho pediatra.
  • Keď už budete v zdravotnej poisťovni, môžete zažiadať o refundáciu pôrodných nákladov.
  • Platba
  • Hradíte si všetky náklady spojené s Vašim pôrodom – poradne, samotný pôrod, hospitalizácia na šestonedelí, epidurál, starostlivosť o dieťa. Výška konečnej sumy závisí od dĺžky hospitalizácie a prípadných komplikácii. Samozrejme nekomplikovaný pôrod vyjde lacnejšie ako pôrod cisárskym rezom. Celková suma začína okolo 28 000 Kč. Na konci hospitalizácie Vám bude vystavená faktúra, ktorú zaplatíte na pokladni. Platiť sa dá kartou alebo v hotovosti v českých korunách. Po dohode je možná platba prevodom.
  • Slovenská poisťovňa prepláca náklady do výšky pôrodných nákladov na Slovensku (okolo 750 €). O refundáciu treba požiadať vo Vašej poisťovni.
  • Cesta k nám
  • Pokial prichádzate po dialnici, doporučujeme sa vyhnúť českému úseku dialnice a zjazdu v Břeclavi. Táto cesta vedie cez celé mesto a cez deň je velmi vytažená. Využite preto zjazd v Kútoch a ďalej pokračujte smer Lanžhot.
  • Cesta k nemocnici je dobre značená.
  • Naše oddelenie sa nachádza v budove B na druhom poschodí. Je možné parkovať priamo v areáli nemocnice alebo pred nemocnicou (lacnejše).
  • Ak idete k pôrodu, hláste sa prosím na vrátnici. Dispečing nám dá echo, aby sme o Vás vedeli.