Cvičný požár prověřil připravenost nemocnice i složek IZS

8. 6. 2023

Jsou zaměstnanci nemocnice připravení rychle reagovat na vzniklý požár? A jak rychle evakuují pacienty? Co složky integrovaného záchranného systému? To vše prověřilo cvičení, které se uskutečnilo ve čtvrtek dopoledne v Nemocnici Břeclav.

„Nemocnice Břeclav patří mezi kritickou infrastrukturu. Musíme být tedy připravení nejen na řešení například velkých havárií, kdy ošetřujeme zraněné, ale musíme reagovat i na problémy, které mohou vzniknout uvnitř. Tedy například požár, který vypukne v kuchyňce,“ uvedl ředitel Nemocnice Břeclav Ing. Petr Baťka.

Zaměstnanci nemocnice o cvičení z velké části nevěděli, stejně jako záchranáři jednotlivých složek. Proto když došlo k vyhlášení poplachu, chvíli trvalo, než hasiči na místo dorazili.

„Musíme si v první řadě prověřit, jak rychle reagují naši zaměstnanci – lékaři, sestry, sanitáři, ostraha. Jak rychle se informace dostane k hasičům. A ti se musí dostat k nám, což je například teď při opravě nábřeží Komenského komplikovanější. Proto i pomoc státní a městské policie,“ doplnil ředitel.

A jak vypadal scénář? Požár vypukl v kuchyňce lůžkového oddělení rehabilitace. Po zjištění začala okamžitá evakuace pacientů, tedy těch, kteří byli pohybliví. Ostraha informovala ohlašovnu požárů a ti okamžitě zavolali na 150. Hasiči pak pomohli s evakuací imobilních pacientů, jednoho dokonce museli svézt na plošině.

Kromě profesionálních hasičů se cvičení zúčastnili i dobrovolní hasiči z Poštorné a Staré Břeclavi, celkem jich na místě bylo 21. Naposledy se cvičení v takovém rozsahu konalo v květnu 2015.

Poděkování patří všem hasičům, profesionálním i dobrovolným, a všem policistům a strážníkům, kteří se cvičení účastnili. Jmenovitě pak řediteli HZS JMK - územního odboru Břeclav panu plk. Ing. Vladimíru Stehlíkovi, veliteli stanice mjr. Ing. Vladimíru Plodkovi, řediteli PČR - územního odboru Břeclav panu plk. Mgr. Bc. Ladislavu Hemzovi a veliteli Městské policie Břeclav panu Ing. Bc. Stanislavu Hrdličkovi.