Pozor na zdravotní rizika na dovolené

Je léto, doba dovolených je v plném proudu a mnozí z nás cestují za odpočinkem i do mnoha exotických zemí Afriky, Asie, nebo Latinské Ameriky, které jsou pro středoevropana již epidemiologicky rizikové a zdravotně náročné oblasti. Na téma takzvané Cestovní medicíny a možná zdravotní rizika při vycestování do exotických zemí jsme položili několik otázek primářce infekčního oddělení Nemocnice Břeclav MUDr. Janě Kleinerové,Ph.D. .

Paní primářko, co by tedy neměl běžný občan z hlediska zdravotní prevence opomenout, než vyjede do řekněme zdravotně rizikových oblastí především rozvojových zemí? 
Co se týče cestování řekněme po zemích Evropy nebo severní Ameriky, tak jsou možná zdravotní rizika malá, ovšem pokud cestujeme do Afriky, jihovýchodní Asie nebo jižní Ameriky, tam už jsou preventivní zdravotní opatření nutná. K informovanosti občanům v těchto případech poslouží ambulance takzvané Cestovní medicíny, které fungují nejen v  Brně, ale i jiných okresních městech, konkrétně i v Nemocnici Břeclav. 
Před odjezdem je nutno zjistit, jaká jsou zdravotní rizika v oblastech, kam cestujeme. Třeba v rovníkové Africe, oblasti meningokového pásu, je vhodné očkování proti meningokokokové infekci. V oblastech výskytu žluté zimnice je povinné očkování proti žluté zimnici, které nutno mít dobře zaznamenáno v mezinárodním očkovacím průkazu. Při příletu do těchto oblastí po vystoupení z  letadla úředníci kontrolují cestující a vyžadují očkovací průkaz. Očkování proti žluté zimnici je platné deset let a je vhodné se očkovat před odletem do těchto destinací asi měsíc před odletem. Pokud jedeme do oblastí výskytu malárie, lékař v ambulanci cestovní medicíny klienta před odjezdem  poučí, jakou zvolit antimalarickou prevenci, předepíše léky proti malárii, které je pak nutné užívat dle doporučení lékaře již krátce před odjezdem, dále při pobytu v dané oblasti a nutno upozornit i dle daného léku krátce i po návratu z této oblasti.
Proti žluté zimnici je očkování povinné, ostatní očkování – např. proti tyfu, choleře, meningokokům, virovým žloutenkám aj. v rovině doporučení. Ovšem upozorňuji, že možné zdravotní komplikace při podcenění prevence mohou být velmi nepříjemné a mnohdy postiženého provázet celý život a mít v některých případech i následky. 

Jakou bychom tedy při pobytu v těchto exotických zemích dodržovat životosprávu? 
Tak především velmi dbát na osobní hygienu, často si mýt ruce, zásadně pít pouze balenou vodu, pozor také na volně kupované ovoce na tržišti a jeho omytí pouze balenou vodou – ne vodou volně dostupnou na tržišti nebo vodou z  neznámého zdroje – může být kontaminována, není vhodné pít nápoje s kostkami ledu, připravovanými z místní zdrojů vody, dávat pozor i na to, jakým způsobem je připravena strava a kde tuto stravu jíme.. 

A jak je to s prevencí a zásadami hygieny, když se pohybujeme ve volné přírodě na dovolené u nás, po vlastech českých a moravských? 
Tak u nás jsou ta zdravotní rizika daleko menší, ale zásady hygieny je dobré dodržovat vždy. Ve volné přírodě nedoporučuji pít vodu  z různých lesních studánek a podobně. Zde hrozí nákazy leptospirózou, je to onemocnění, které se přenáší hlodavci. Tato nemoc má někdy i velmi těžký průběh. Při sběru lesních plodů je omýt vodou apod. Důležité je také v našich podmínkách očkování proti klíšťové meningoencefalitidě, jde o virové onemocnění. Jeho průběh může být od lehkého až po těžký s celoživotními následky. Pozor také při grilování na polosyrové maso, hrozí pak průjmová onemocnění a zejména pro děti takto zpracované potraviny nedoporučuji. Všechny tyto informace však poskytnou, jak už jsem uvedla, ve všech ambulancích Cestovní medicíny a nebo na internetu www. infekce.cz