Ocenění za energetické úspory

v rámci aktivního energetického managementu (EPC projekt roku 2019)

Více než 14,5 milionu korun za rok šetří břeclavská nemocnice. A to díky projektu EPC, tedy aktivního energetického managementu, který v nemocnici odstartovali již v roce 2017. Nemocnice Břeclav za projekt navíc obdržela ocenění od Asociace poskytovatelů energetických služeb za Projekt roku. Ocenění převzali zástupci nemocnice a krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta v Kongresovém centru v Praze za účasti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka.

„Také díky této pozitivní zkušenosti břeclavské nemocnice se vedení Jihomoravského kraje, které nemocnici zřizuje, rozhodlo využít EPC i v dalších objektech. Bez využití metody EPC by tak vysoká investice do energetického hospodaření nemocnice nebyla možná. Realizátorem projektu v Nemocnici Břeclav je společnost Amper Savings,“ uvedl radní Milan Vojta.

Realizace investic v energetickém hospodářství metodou EPC je energetickou službou se zaručeným výsledkem. Jde o komplexní řešení modernizace energetického hospodářství zaručující dosažení úspor nákladů dostatečných k financování služeb a investic. Zákazník neplatí jednorázovou počáteční investici.

Mezi základní zrealizovaná opatření EPC v nemocnici patřily např. nový účinný zdroj tepla pro areál a ubytovnu, nové rozvody tepla a nové předávací stanice, změna systému řízení a regulace, obnova osvětlení vybraných pavilonů či vzduchotechniky, regulace a úprava sjednávaných kapacit.

Tato opatření se uskutečnila ve druhé polovině roku 2017 s tím, že garantované úspory dosáhnou až do roku 2027 každý rok téměř 13 milionů. Ale realita je ještě lepší. Celkové náklady projekty pak činily necelých 70 milionů.

„U projektu jsem byl od počátku, již jako náměstek. Jsem rád, že pokračování projektu v dalších letech bude mít pro nemocnici pozitivní vliv na hospodářský výsledek,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Baťka.