Nové projekty, obměňování přístrojů i lepší komunikace

V čele břeclavské nemocnice stojí její ředitel MUDr. Jiří Jurník už více než rok. Jak přiznává, rok 2016 byl rokem klidnějším. Vyřešený je převod pozemků pro vznik velkého parkoviště, zlepšila se komunikace s pacienty a ubylo stížností.

„Stížností jsme řešili o třetinu méně než v roce 2015. Bylo jich celkem osmnáct. Šest se týkalo chování personálu, šest poskytnuté péče a šest jiných problémů,“ vyjmenoval ředitel Jiří Jurník s tím, že v roce 2016 nedocházelo ani k velkým personálním změnám a může tedy dál pokračovat se zavedeným týmem lékařů a zdravotníků. Nemocnice Břeclav hospitalizovala v průběhu roku 2016 na 19 tisíc pacientů. „Uskutečnili jsme více než 5 200 velkých operací a 1 000 porodů,“ popsal ředitel Jurník.

V roce 2016 došlo také k finální dohodě mezi nemocnicí, krajem a městem Břeclav o převodu pozemků pro budoucí parkoviště u nemocnice. Vzniknout by tam mělo více než 240 parkovacích míst, z nichž většina poslouží pro návštěvníky nemocnice, část bude pro zaměstnance.

„V průběhu roku nás neminuly nejrůznější investiční akce. Připravoval se projekt EPC, což je projekt, který má nemocnici přinést úsporu energií a úsporu financí vynakládaných na tyto energie. Za tento projekt nemocnice získala i ocenění v rámci České republiky. Vlastních investičních akcí bylo v roce 2016 něco přes 20 milionů korun. Došlo k upgradu CT ve výši kolem 8 milionů, vyměnili jsme klimatizační jednotku budovy B za 4 miliony, pořídili jsme další přístroje a nástroje, jako jsou operační stůl a věže, ORL vyšetřovací věž, JIP lůžka. A z další dotace, asi 3,5 milionové, jsme obměnili 100 lůžek standardních na běžných odděleních,“ vypočetl ředitel.

Prioritou pro rok 2017 zůstává poskytování kvalitní péče. „Budeme se snažit kultivovat naše chování a budeme se snažit, aby bylo profesionální. Samozřejmě pacient, ale i zdravotník jsou při některých situacích při onemocnění pacienta ve stresu. Lékaři se snaží být profesionální, zdravotničtí pracovníci taktéž. Naše medicínské možnosti nejsou všemocné, ale své možnosti nabízíme,“ dodal Jiří Jurník.

Rok 2017 bude také o investicích. „Připravujeme k realizaci projekt EPC ve výši kolem 45 milionů korun. Jsou schváleny investice krajské ve výši 21,6 milionu korun. Budeme pořizovat například kardiologický ultrazvuk, operační stůl, světla a věž, videobronchoskopickou věž, novorozenecké inkubátory, kardiotokografy, EMG přístroj a uskuteční se rekonstrukce vjezdu nemocnice,“ vyjmenoval novinky s tím, že aktuálně obnovou prochází havarijní místa na komunikacích v areálu nemocnice ve výši asi jednoho milionu korun. A nemocnice podala návrh zřizovateli, tedy Jihomoravskému kraji, na přípravu projektové dokumentace přestavby stravovacího provozu.