Nepodceňujme vyšetření tlustého střeva

rozhovor s vedoucí lékařkou gastro-enterologické ambulance MUDr. Elenou Kunertovou

Česká republika drží spolu s Maďarskem  neslavný evropský primát a tím je nejčastější výskyt rakoviny tlustého střeva na počet obyvatel. Nejčastěji bývá touto nemocí postižena věková kategorie nad 50 let.

Zásadní jsou proto preventivní kolonoskopická, tj.  přístrojová vyšetření tlustého střeva, která dávají pacientům při včasném zachycení pozitivního nálezu značnou šanci na úspěšnou léčbu. Tato vyšetření se provádějí v Gastroenterologické ambulanci  břeclavské nemocnice, jejíž vedoucí lékařkou je MUDr. Elena Kunertová,.

V současné době zde poskytuje péči pět lékařů, kteří se střídají dle odborností a trvale čtyři zdravotní sestry. Toto pracoviště bylo od roku 1997 součástí chirurgického oddělení a od roku 2011 je samostatnou jednotkou,která intensivně spolupracuje s ostatními odbornými odděleními břeclavské nemocnice. Ambulance  je rozdělena na endoskopickou část, kde je ročně prováděno zhruba 1800 gastroskopických vyšetření žaludku, dále 1100 kolonoskopií, kolem 100 ERCP a hepatální poradnu (vyšetření jater a léčba onemocnění jater).

„Provádíme komplexní endoskopickou diagnostiku, to znamená vyšetření horního a dolního trávícího traktu, žlučových cest a slinivky. V naší ambulanci spolu úzce spolupracují chirurgové a internisté.  Ambulance je vybavena třemi gastroskopy, dvěma kolonoskopy,  argonovou jednotkou, jednocestnou pHmetrií, duodenoskopem k provádění diagnostického i terapeutického ERCP (jedná se o endoskopické vyšetření žlučových cest, kde se v případě potřeby provádí při vyšetření i léčebný zákrok) uvedla vedoucí lékařka MUDr. Elena Kunertová.

Novinkou letošního roku je, že zdravotní pojišťovny posílají klientům ve věku nad padesát let adresnou pozvánku na vyšetření stolice na OK – okultní, či-li skryté krvácení do stolice, které provádějí praktičtí lékaři.

„Pokud je vyšetření pozitivní, lékař vypíše pacientovi žádanku na kolonoskopické vyšetření. To se provádí u nás, je sice mírně nepříjemné, ale snesitelné. Každému pacientovi při vyšetření podáváme léky na uspání a tlumení bolesti.

V loňském roce jsme v rámci tohoto programu včasně zachytili -diagnostikovali karcinom tlustého střeva u šesti pacientů. Chci tady apelovat na všechny, u kterých jejich praktický lékař zjistí positivní test na OK , aby kolonoskopické vyšetření u nás absolvovali. Z hlediska léčby je včasný záchyt nejdůležitější, navíc na  toto vyšetření má každý pacient nad 50 let  nárok zdarma každé dva roky,“ doplnila vedoucí lékařka Elena Kunertová.

Pacienti mohou podstoupit vyšetření ambulantně, nebo za hospitalizace na chirurgickém či interním oddělení Nemocnice Břeclav.