Dárci opět pomáhali

do projektu 450ml naděje se zapojila téměř stovka lidí91 dárců krve a plazmy, z toho 25 přišlo vůbec poprvé. Takový je výsledek už čtvrtého ročníku projektu 450 ml naděje, který uspořádal ve spolupráci s Nemocnicí Břeclav a dalšími partnery Pavel Kotyza. Na každého, který ten den přišel darovat tuto vzácnou tekutinu, čekal malý dárek. Ale především všichni odcházeli s pocitem, že pomohli.  
 
„Hlavním cílem projektu je především poděkovat všem pravidelným dárcům krve a plazmy. Ale také případ-ně přilákat i nové dárce, kteří o tom uvažují. Navíc jsme nabídli i možnost se zapsat do registru dárců kostní dřeně,“ prozradil Pavel Kotyza, který s nápadem přišel v roce 2014.  
 
Sám je totiž dlouholetý dárce a ví, že krve a plazmy je v celé republice stále nedostatek. „V prvním roce to bylo hlavně o mých známých. Ale každým rokem teď chodí více a více lidí, za což jsem moc rád. Pro každého jsme připravili dárek, ale jak všichni říkají, o těch to určitě není,“ usmál se s tím, že dárci moc dobře vědí, že možná jednou budou krev sami potřebovat, a proto ji darují. 
 
Za dárce je rád i lékař Josef Janča. „Účast byla skvělá. Mohu jen říct, že díky pravidelným dárcům je krev pro Břeclav i celou naši oblast zajištěná, takže lidé nemusejí mít obavy,“ uvedl  a dodal, že poděkování den před akcí dostali i ti dárci, kteří za sebou už mají desítky odběrů. Medaile si převzali na městském úřadu.