Co je podologie?

přečtěte si informace o medicínském oboru zabývajícím se komplexním vyšetřením nohy

Co je podologie?

Medicínský obor, který se zabývá několika oblastmi terapie nohy dohromady. Zabývá se komplexním vyšetřením nohy, jejím zatížením při statické (stoj) a dynamické (chůze, běh) zátěži a dále výrobou individuální vložky (aktivní vložky) do obuvi, popř. jinou korekcí abnormalit na noze. Vyšetření se zaměřuje na prevenci zranění či bolesti pohybového aparátu a snaží se urychlit návrat do sportovních nebo běžných denních aktivit. Vyšetření ovšem nevyhodnocuje pouze odchylky v chůzi, ale také reakci na změnu postury (nastavení těla) celého pohybového aparátu při různých situacích.

 

Pro koho je podologie vhodná?

K vyšetření a následné terapii jsou vhodné děti nad 10 let věku, u kterých se setkáváme s růstovými bolestmi v oblasti pat, kolen, s vadným držením těla, vyšší laxicitou vazů či velkou zátěží kladenou právě na nohy, planovalgózním postavením pat, plochonožím apod. Nově se objevuje také skupina lidí s problémy právě v oblasti nohy - sportující dospělí, kteří se rozhodnou bez přípravy začít s novým sportem a zapomenou se vybavit vhodnou obuví.  Nesmíme zapomenout také na starší generaci trpící výraznou bolestivostí v oblasti dolních končetin a zad nebo se u nich mohou objevovat také ortopedické deformity (hallux valgus, artróza apod.).

 

Jak vyšetření probíhá?

Vyšetření není fyzicky náročné a trvá 60 minut. Fyzioterapeut provede kineziologický rozbor stoje, chůze, popř. běhu s využitím diagnostického přístroje Zebris. Na začátku se hodnotí statické zatížení nohou při stoji, chůzi popř. běhu. Dále hodnotíme posun těžiště těla v prostoru. Lze hodnotit také zátěž dolních končetin v běžné nebo sportovní obuvi, kterou klient nejčastěji používá během dne či při sportu. Podle individuálního vyšetření se lze dohodnout na výběru vhodné korekční vložky, od které očekáváme podporu dolních končetin při zátěži, hlavně u mladší populace. Pokud má klient již výrazné problémy či deformity nohou snažíme se pouze o částečnou korekci a odlehčení, které vede ke snížení bolestivosti a zlepšení chůze. V naší nemocnici si lze vybrat individuální vložku do bot z několika variant, spolupracujeme se značkami Superfeet® a Schein®, které jsou termoplastické a lze je po nahřátí individuálně upravit podle potřeb klienta.

Více informací a kontaktní údaje najdete zde