Jak se připravit k odběru?

- večer před a v den odběru pít hodně tekutin (doporučené množství je kolem 2-2.5l/tekutin denně)

- k odběru přijít lehce nasnídaný, ne lačný !, nejíst však nič těžkého a tučného

- k odběru přistupujte jen když se cítíte zcela zdráv/zdravá, po nachlazení počkejte 14 dnů, po dobrání  antibiotik počkejte s darováním ještě 1 měsíc. Nemůžete darovat pokud máte aktivní herpetickou infekci – opar na rtu atd. do úplného vymizení

- když si nejste jistí, jestli můžete darovat po nějakém onemocnění, chirurgickém, stomatologickém zákroku, a pod.,

- informujte se osobně nebo telefonicky přímo  na transfuzním oddělení. Telefon 519 315 162

Objednat se k odběru krve?

Když jste prvodárce, objednávat se nemusíte.

Když už jste krev na našem transfuzním oddělení darovali je potřeba se OBJEDNAT, můžete si zvolit způsob objednání:

- telefonicky: volejte 519 315 162 v pracovni dny Po- Pa (8-15h)

- elektronicky: pište na email darujkrev@nembv.cz (nezapomeňte uvést kontaktní údaje)

- osobně: přijďte v odběrové dny na evidenci transfuzního oddělení naší nemocnice

Objednávání k odběrům krve je zavedeno z důvodu účelného využití krve všech krevních skupin, a to dle požadavků lékařů na výdej transfuzních přípravků, pro konkrétní pacienty v závislosti na krevních skupinách.

Co všechno Vás čeká před odběrem krve?

Darování krve je nejčastější způsob odběru, odebírá se cca 450ml plné krve.
Hned po příchodu se zaregistrujete v evidenci transfuzního oddělení, bude Vám přiděleno pořadové číslo, vyplníte dotazník dárce krve, změří se tlak, teplota a odebere se vzorek krve, kde se vyšetří Váš krevní obraz tj. hodnoty hemoglobinu, hodnoty červených, bílých krvinek a destiček.

Pak jdete ke klinickému vyšetření k lékaři, který Vás dle hodnot Vašeho krevního obrazu, dle zhodnocení dotazníku, zkontrolování karty dárce, kde je zaznamenán Váš tlak, teplota, dle celkového stavu, propustí k odběru krve.

Jak samotný odběr krve probíhá?

- odběr krve se provádí v odběrové místnosti na speciálních odběrových křeslech

- v předodběrové místnosti Vás sestra poučí o průběhu odběru

- vyškolené sestry Vám za pomocí speciální odběrové sady napíchnou žílu na pravé nebo levé horní končetině

- celková doba odběru trvá 5 – 10min

- jakékoli známky nevolnosti při odběru ihned hlaste přítomné sestře, která eventuelně odběr kdykoliv zastaví

Darování plazmy:

Darování plazmy probíhá obdobně jako u krve. Po vyplnění dotazníku, změření teploty, tlaku a hmotnosti jdete přímo k vyšetření u lékaře. Samotný odběr trvá cca 45 minut. Odebírá se podle hmotnosti cca 650-850ml plazmy.

Důležitá informace pro prvodárce plazmy:

Pokud se rozhodnete darovat plazmu je žádoucí nejprve absolvovat řádný odběr krve.

Co dělat po odběru krve nebo plazmy?

Každý dárce snáší odběr individuálně, většinou je odběr krve bez komplikací, přesto je doporučeno, po odběru vstávat pomalu a klidně z křesla, nedělat prudké pohyby hlavou, po odběru vypít v průběhu 15min 2 - 3 sklenice vody/čaje.

V den, kdy byl proveden u Vás odběr krve nebo plazmy, by jste měli odpočívat a hydratovat Váš organismus tj. vypít cca 2 – 2,5 litru tekutin, dále nedělat fyzicky náročnou práci, sport, neměli by jste pracovat ve výškách,  řídit motorová vozidla (týká se profesionálních řidičů)  a máte nárok na den volna dle § 203 odst.2) písm. d) zák. č. 262/2006 Sb. zákoník práce.